Oszczędzanie w mikroskali. Czyli jak zacząć oszczędzać tu i teraz.

Mam dość drogie hobby. Kiedy znajomi do mnie przychodzą często słyszę „Ja bym tyle nie wydał ta taką bzdurę!” Jeśli wejdziemy trochę w głębiej w temat okaże się, że często to właśnie nie ja okazuję się tym który wyrzuca pieniądze w błoto. Moim zdaniem pieniądze zainwestowane w pasję są bardziej inwestycją w siebie – robię to co kocham i co sprawia mi przyjemność.

Ale przejdźmy do sedna. Czy każdy może oszczędzać” Powiem, że prawie każdy. Znam ludzi którzy są w skrajnie złej sytuacji finansowej, którzy pomimo tego, że troszczą się o każdy grosz muszą prosić znajomych o pożyczkę na rachunki czy jedzenie. Ale równocześnie znam ludzi bez nadmiaru gotówki którzy trwonią kasę na potęgę.

Pierwsze primo:) Najlepiej zacząć oszczędzanie pieniędzy od telewizji i kablówki. Sam ponad 10 lat temu pozbyłem się TV i był to świetny krok. Wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze na 746 kanałów których i tak w większości nie oglądasz. Do tego przesiadywanie przez telewizorem to straszny pożeracz czasu. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, żeby obejrzeć jakiś mecz, serial czy film to wszystko masz spokojnie dostępne w internecie. Często oglądamy TV nie dla tego, że chcemy ale z bardzo złego nawyku. Pozbądź się telewizora na początku będzie Ci dziwnie ale po jakimś czasie przyzwyczaisz się do jego braku i będziesz bardzo szczęśliwy, że tak zrobiłeś.

Drugie primo:) Modny szajs. Cały świat bombarduje nas przekonaniem, że te super modne buty od samego Giorgio Hugo Armaniego za 2.500 PLN są nam niezbędne do życia i że są warte tych pieniędzy:). Niestety, ani nie są warte, ani niezbędne. Ile pieniędzy wydajesz na „modne” ciuchy w galeriach handlowych. Bardzo często te ubrania/buty/zegarki/portfele/spinki czy inne dodatki pomimo wysokiej ceny są bardzo niskiej jakości. Gwarantuje Ci, że w czeluściach internetu kupisz te same rzeczy bez znaczka sporo taniej. A jeśli boisz się kupować w internecie to zostają lumpexy może nie są zbyt modne ale kto tak naprawdę pozna różnicę? Nikt! Ona siedzi tylko w Twojej głowie.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Trzecie primo:) Oszczędzaj na początku miesiąca! Jeśli boisz się, że wydasz kasę która wpłynie Ci na konto, załóż w swoim banku lokatę. W większości przypadków można to zrobić za darmo. Musisz tylko zadbać, żeby można było wypłacić pieniądze bezpłatnie z tego konta bardzo rzadko. Np raz na miesiąc w zupełności wystarczy. Poszukaj trochę w internecie albo zadzwoń do swojego banku na pewno mają taką ofertę. Zostaje jeszcze pytanie ile masz tam przelewać? Na początek może być to niewiele 10%, 5% nawet 3% twoich dochodów nie chodzi tu o wielkie kwoty bardziej o regularność. Polecam oczywiście tzw. zlecenie stałe. Po jakimś czasie nawet nie będziesz odczuwał braku tych pieniędzy na bieżące wydatki.

Czwarte primo:) Samochód! Tak niestety:( Sam uwielbiam samochody ale bardzo często kupujemy oczami a nie rozsądkiem. Zadbaj aby na pewno było Cię stać na Twoje auto. Niektóre marki uchodzą za syf czy wstyd. Ale czy naprawdę warto wydawać górę gotówki aby imponować postronnym ludziom? Oszczędź na aucie i zainwestuj w siebie lub swoich najbliższych. Jeśli kupujesz nowy samochód staraj się kupić starszy/mniejszy model ale za gotówkę. Branie kredytu na coś co jeszcze straci na wartości jest dość szalonym pomysłem. (Mówimy tu o zakupie przez osobę fizyczną dla siebie a nie np. Leasing na auto firmowe)

Piąte primo ultimo:) Czas. Bardzo wiele firm stosuje promocje co jakiś czas happy hours czy inne tego typu rozwiązania. Zacznij zwracać na to uwagę i kupuj wtedy kiedy jest najtaniej. Rower kup w środku zimy a ciepłą kurtkę jak temperatura na zewnątrz przekroczy 35 stopni Celsjusza.

A jaka jest wasza odpowiedź na pytanie jak zacząć oszczędzać? Może macie lepsze pomysły od powyższych? Dajcie znać w komentarzu! Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do Wyzwania 90 dni.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz

Komentarze 3

  1. któreś primo… ( z poprzednimi zgadzam się co do joty sam niezależnie od stanu portfela kupuje ciuchy promocjach lub na targu ) ….. Jeżeli pracujesz w korpo/banku itp IDŹ PO PODWYŻKĘ zwiększając dochody zwiększasz możliwości oszczędzania

  2. Szczerze mówiąc nie mam lepszych pomysłów od tych w artykule 🙂 Muszę przyznać, że żałuję iż nie postępowałem wg takich zasad od początku. Wtedy życie wyglądałoby zupełnie inaczej, a ja uniknąłbym wielu kosztownych błędów. Dziś sam jestem orędownikiem przedstawionych tu zasad. Pozdrawiam!