Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Możesz być mistrzem w jakiejś dziedzinie, ale jeśli nie będziesz miał poczucia własnej wartości nigdy się o tym nie dowiesz. Wszystko co w życiu robisz, każde Twoje osiągniecie czy porażka jest filtrowana przez Twoje poczucie własnej wartości. Jeśli masz je na niskim poziomie będziesz wyolbrzymiał wszystkie możliwe negatywy. Tak samo jest w przypadku kontaktu z innymi ludźmi. Niskie poczucie własnej wartości spowoduje, że będziesz dużo bardziej podatny na nie zawsze konstruktywną krytykę. Gdybyśmy byli robotami łatwo moglibyśmy ocenić siebie i porównywać w jednej uniwersalnej skali. Np kto z nas najszybciej wykona obliczenia, czy ma największy dysk twardy. W prawdziwym życiu może być tak, że przez niską samoocenę niesamowicie mądrzy i uzdolnienie ludzie skarzą się mimowolnie na kiepski los.

– Zerknij na siebie w lustrze! Pamiętacie bajkę o Królewnie Śnieżce? Było tam magiczne lustro które mówiło kto jest najpiękniejszy na świecie. Całe poczucie pewności siebie właścicielki było zależne od tego lustra. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem takiego zwierciadła. Pójdź do łazienki czy gdzie tam trzymasz swoje lustro i spójrz sobie głęboko w oczy. Co widzisz? Radość, smutek, brzydala/brzydule czy może najpiękniejszą istotę na ziemi? Jeśli widzisz w sobie tylko negatywy to właśnie sam sobie przekreślasz ścieżkę do sukcesu. Spójrz na siebie przychylnym okiem jakie masz zalety, co osiągnąłeś, kim chcesz być? Jeśli sam się do siebie nie uśmiechniesz kto zrobi to za Ciebie?

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

– Jak reagujesz na krytykę? Jeśli ktoś traktuje Cię, źle bez powodu jaka jest Twoja reakcja? Potrafisz się postawić, czy może spuszczasz wzrok w podłogę i odchodzisz pogodzony ze swoim smutnym losem? To jak reagujemy w takich sytuacjach ma gigantyczny wpływ na budowanie poczucia naszej własnej wartości. Jako dzieciak trafiłem do nowej szkoły niestety zostałem wybrany na obiekt kpin i docinek przez kolegów w klasie. W przeciągu kilku miesięcy moje poczucie własnej wartości zostało zdruzgotane. Na szczęście trafiłem wtedy na bardzo odpowiednich ludzi którzy pomogli mi rozwijać się i uwierzyć w siebie. Po jakimś czasie okazało się, że moi prześladowcy byli troszkę jak bezpańskie psy szczekali tylko do momentu kiedy byłem się w stanie im przeciwstawić. Zrozumienie tego było jednym z najlepszych momentów w moim życiu. Dziś, żadne słowa wypowiedziane przez obce, a szczególnie zawistne osoby nie są w stanie mnie dotknąć w jakikolwiek sposób. Oczywiście nie mówię tu o konstruktywnej krytyce, za którą trzeba potrafić podziękować i z podniesionym czołem stawić czoło danemu problemowi.
– Twoje dokonania! Wielu z nas ma niestety tendencję do umniejszania swoich dokonań. Otoczenie wmówiło nam, że nie możemy być dumni z tego co osiągnęliśmy. Ale dlaczego tak ma być? Spisz na kartce trzy Twoje życiowe osiągnięcia. Nie muszą być to wielkie sprawy. Musisz podejść do tego zadania obiektywnie jeśli masz problem ze znalezieniem zapytaj swoich najbliższych. Jest duża szansa, że wskażą Ci coś o czym nie pomyślałeś. Pamiętaj, że niejako podświadomie bagatelizujemy nasze osiągnięcia. Pamiętasz jak w szkole na matematyce głowiłeś się długo nad jakimś zadaniem? Po jakimś czasie udało Ci się znaleźć rozwiązanie i zawsze mówiłeś sobie w głowie „to było takie proste jak mogłem na to nie wpaść:. Dziś dokładnie w ten sam sposób traktujemy nasze osiągnięcia. Jeśli już czegoś dokonamy przestajemy to traktować jako coś wartego uwagi.

Co sądzisz o samym sobie i sowich osiągnięciach? Masz może jakieś pytania? Napisz do nas w komentarzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat zapraszamy na nasz kanał na youtube.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz

Komentarze 1

  1. Często w codziennej gonitwie zapominamy o poczuciu własnej wartości. Niestety łatwo wpaść w taką pułapkę ponieważ każdego dnia spotykają nas zarówno sukcesy, jak i porażki. I często bardziej w pamięci utkwią nam te ostatnie… Dlatego bardzo ważne jest zbudowanie w sobie solidnego poczucia wartości, np. wg sposobów jakie opisuje Krzysztof. Później przekuje się to na wszystkie inne dziedziny naszego życia bo z niskim poczuciem własnej wartości ciężko stawiać czoła codziennym wyzwaniom..
    Dzięki za artykuł, pozdrawiam!