Jak przemawiać do ludzi.

Umiejętność przemawiania do ludzi nie ważne czy mówimy do jednej osoby czy do tysięcznego tłumu oraz skutecznego przekonania rozmówcy do naszych racji jest jedną z najbardziej kluczowych cech jakimi dziś można dysponować. Dziś nie będziemy się skupiać na warsztacie słownym a na wsparciu tego co mówimy naszym ciałem. Wielu z nas nie zdaję sobie sprawy jak ważne jest to co robimy z naszymi kończynami, oczami czy głową w trakcie rozmowy. Najbardziej oczywistym przykładem będzie kiedy np. idziemy do szefa po podwyżkę i nie mamy niestety wcześniej wypracowanej pozycji siły. Strach w oczach, przygarbione plecy, nerwowe ruchy rąk mogą skutecznie pozbawić nas szans na sukces nawet jeśli przygotowaliśmy mowę godną samego Cycerona.

Jak stoimy? Zaczniemy od podstaw tajników mowy ciała. Kiedy z kimś rozmawiasz nie możesz trzymać nóg za szeroko. Jeśli stoisz w tzw. rozkroku Twoja sylwetka będzie wydawała się niższa przez co utracisz argument swojego wzrostu. Oczywiście gdybyś stanął na baczność byłbyś jeszcze wyższy ale taka postawa jest nienaturalna. Optymalnie będzie jeśli Twoje stopy będą rozstawione na szerokość Twoich ramion. Ułożenie stóp w tym przypadku będzie bardzo ważne. Zwróć uwagę aby trzymać je równolegle a palce mieć skierowane w stronę Twojego rozmówcy bądź rozmówców. Jeśli rozsuniesz swoje stopy do zewnątrz (taką postawę częstą przyjmują mężczyźni gdy przemawiają) Twoje biodra będą wychodzić do przodu, co sprawi, że będziesz nienaturalnie eksponował swój brzuch co jest zbyt estetyczne. Może to sprawić, że zamiast na Twojej twarzy i tym o czym mówisz rozmówca lub słuchacz całą uwagę zwróci na dumie wystawiony brzuch:) Z kolei błędem często powtarzanym przez Panie (ale nie tylko) jest oparcie większości ciężaru na jednej stopie i charakterystyczne wygięcie się w bok. Można to zastosować przy podrywie natomiast w przypadku przemówienia czy ważnej rozmowy nie wygląda to zbyt ciekawie.

Nie machaj tymi łapami:) Zwróć uwagę na to co robisz z rękami podczas rozmowy. Możesz poobserwować się w lustrze lub poprosić kogoś z Twoich znajomych lub zaufanych współpracowników aby powiedzieli Ci jak dokładnie zachowujesz się w tym aspekcie. Nadmierna gestykulacja jest bardzo niewskazana ponieważ rozprasza naszego rozmówcę. Zwróć proszę uwagę na jakiej wysokości trzymasz swoje ręce. Powinieneś to robić mniej więcej na poziomie Twojej klatki piersiowej. Nie trzymaj rąk zbyt nisko np. na wysokości pasa. Wystrzegaj się gestykulacji przed Twoją twarzą gdyż jest to kolejny czynnik który może niepotrzebnie rozproszyć Twoje audytorium. Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę w aspekcie co robić z rękami w czasie rozmowy jest naturalność gestów. Wielu ludzi szczególnie polityków ma nienaturalne tendencję do tzw. „piramidki otwartości” (Twoje ręce stykają się tylko czubkami palców tworząc coś w stylu piramidy). Ma to podobno dodawać wiarygodności i wrażenia otwartości osoby która to robi. Wykorzystywanie tego ciągle powoduje że wyglądamy nie swobodnie i po prostu głupio. Twoje ręce powinny być naturalnym dodatkiem do Twojej przemowy. Nie zwracaj uwagi na to co podobno dane gesty wskazują. Naturalność i pewna niepowtarzalność Twoich ruchów jest kluczowa dla dobrego odbioru Cię przez rozmówców. Nie skupiaj się ciągle na jednej takiej czy innej formie wyrazu Twojego ciała lub postawie. Raczej pozwól sowim rękom dodatkowo obrazować to co mówisz. (Znowu oczywiście bez przesady:) ) Idealnie by było gdybyś np. ważną przemowę mógł przećwiczyć z osobą której nie znasz (np. znajomy znajomego) takie świeże i neutralne spojrzenie może naprawdę pomóc.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Głowa do góry! Pamiętaj aby trzymać Twój podbródek wyżej niż zazwyczaj (tutaj znowu pomocne będzie lustro lub ktoś do pomocy:) ). Da to Twojej postawie więcej pewności siebie. I niejako zmusi Cię do tego aby cały czas patrzyć w oczy rozmówcy. Większość z nas ma nienaturalny strach przed patrzeniem się w oczy. Rozbiegany wzrok wskazuje naszemu rozmówcy lub audytorium, że nie jesteśmy pewni siebie czy tego co mówimy. Jeśli przemawiasz do grupy ludzi staraj się co jakiś czas patrzeć w oczy każdemu po kolei (przy widowni powyżej kilku no może kilkunastu osób oczywiście możesz sobie to odpuścić:) ). Jeśli natomiast rozmawiasz z jedną osobą patrz jej często w oczy. Czasem oderwij wzrok w zamyśleniu dając do zrozumienia, że słuchasz i analizujesz to co się do Ciebie mówi. Dodasz sobie tym powagi.

W każdej z powyższych kwestii staraj się nie przesadzać. Jeśli skupisz się na jednej postawie czy czynności będzie to wyglądało nieprofesjonalnie. Postaraj się przyjrzeć gestykulacji np. polityków. Zwróć uwagę na to czy trzymają się jednego schematu i nie wygląda głupio oraz nienaturalnie? Staraj się nie poważać takich błędów.

A co Ty robisz z rękami podczas rozmowy? Masz jakieś swoje ciekawe uwagi z którymi chcesz się z nami podzielić? Napisz nam w komentarzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat zapraszam na nasz kanał na YouTube.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz