Jak poprawić swoje relacje z ludźmi za pomocą zmiany mowy ciała?

2-1

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to stare polskie powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Na komunikację międzyludzką w 70% składa się obraz Twojej osoby, sposób poruszania. W 23% tworzy ją Twój ton głosu, modulacja, tempo mówienia. Pozostałe 7% to słowa, które wypowiadasz – warto więc popracować nad swoim wizerunkiem – oto kilka cennych porad na ten temat…

Zacznijmy od Twojego głosu

12 lat doświadczenia przy szkoleniach z rozwoju osobistego, oraz relacji damsko-męskich i fakt, że rozprawę magisterską pisałem właśnie z tematyki mowy ciała sprawiły, że doskonale znam najczęściej popełniane przez ludzi błędy. Zarówno dla Panów jak i Pań problemem jest zbyt słaby głos, za szybkie mówienie, za wysoki ton i brak dostosowania się do sposobu mówienia rozmówcy.

Jeśli chcesz, by to, co mówisz było dużo lepiej postrzegane przez innych zacznij od ćwiczenia siły swojego głosu. Układ strun głosowych w Twoim gardle jest mięśniem, jak każdy inny w Twoim ciele i zwłaszcza u osób nieśmiałych nie jest ćwiczony – a wiadomo niećwiczony mięsień zanika. Zacznij więc trenować – 3 razy dziennie przez około minutę krzycz na całe gardło – możesz drzeć się w rytm ulubionej piosenki, śpiewać, kłócić z teściową. Zobaczysz, że już po pierwszym razie Twój głos nabierze mocy.

Zacznij mówić niższym tonem i wolniej – trenuj w domu a potem przy ludziach. Zobaczysz, że Twój głos będzie znacznie milszy dla ucha i będzie zwracał uwagę innych ludzi. Stosuj świadome pauzy przy mówieniu – daj chwilę czasu, aby umysł rozmówcy przetworzył to, co powiesz.

Ludzie lubią Cię, ponieważ masz z nimi wspólne cechy. “Przeciwieństwa się przyciągają” jest największą bzdurą, jaką ludzie stworzyli w swojej cywilizacji. Ludzie lubią się, bo mają te same zainteresowania, zachowują się podobnie lub mają podobne wartości w życiu. Jeśli chcesz zdobyć sympatię innych – dostosuj się do ich sposobu mówienia.

Zacznij od naśladowania tempa, tonu i konkretnych słów, których używa druga osoba. Ja wiem, że każdy chce być oryginalny, każdy chce być sobą – ale chcesz być sobą, czy chcesz osiągnąc sukcesy w relacjach z innymi ludźmi? Gdy Twój rozmówca mówi cholernie wolno i jest flegmatykiem a Ty wyjedziesz do niego z pełną energii torpedą zdań – nie oczekuj, że osiągniecie nić porozumienia…

Twoje ciało

To w jaki sposób się poruszasz jest bardzo ważnym czynnikiem obrazu Twojej osoby. Zarówno kobiety jak i mężczyźni podświadomie odbierają i analizują Twoją mowę ciała. Płeć przeciwna od razu widzi, czy jesteś atrakcyjną, pewną siebie osobą. Ta sama płeć rozpoznaje, czy warto z Tobą konkurować. W ciągu kilku sekund może podjąć decyzję: czy zacząć zabiegać o Twoje względy bo jesteś wyżej w hierarchii społecznej, czy może podporządkować Cię sobie i użyć jako narzędzia.

Pierwszym ćwiczeniem jest Twoja postawa – przestań się garbić, wypnij do przodu klatę (lub biust) i poczuj gigantyczną pewność siebie. Już w siódmym dniu programu Wyzwanie90dni® jest doskonałe ćwiczenie na zbudowanie potężnej pewności siebie. Zacznij chodzić pewnym krokiem, zawsze patrz swojemu rozmówcy głęboko w oczy i trzymaj otwartą postawę ciała. Zacznij to trenować codziennie, a zobaczysz że pewne nawyki staną się dla Ciebie automatyczne.

Kiedy siedzisz z kimś – nigdy nie siadaj na przeciwko. Jest to układ konfrontacji i ludzie mają w nim tendencję do spierania się – a przecież nie o to Ci chodzi. Zdecydowanie lepiej usiąść obok siebie lub pod kątem 90 stopni – tego typu układ zachęca do współpracy – patrzycie wtedy w jedną stronę i idziecie razem zmierzyć się z całym światem.

Zacznij być liderem (lub liderką) w swoim towarzystwie. Przy spotkaniach nie chowaj się w kąt, ale zacznij być w centrum. Wychodź z inicjatywą różnych imprez, oraz wspólnych wyjść. Zapraszaj innych ludzi – zobaczysz, że Twoja samoocena zacznie rosnąć, a wraz z nią ocena Twojej osoby przez innych ludzi.

Krzysztof Król

adminJak poprawić swoje relacje z ludźmi za pomocą zmiany mowy ciała?

Dodaj komentarz

Komentarze 1