Jak poprawić samodyscyplinę?

Jak poprawić samodyscyplinę. blog

Bardzo łatwo jest sobie coś postanowić. Prawdziwą sztuką jest tego dotrzymać. Często obiecujemy sobie, że zaczniemy coś robić regularnie czy bardziej dbać o siebie. Niestety większość z tych postanowień albo w ogóle nie wchodzi w życie, albo bardzo szybko je porzucamy. Bez samodyscypliny nie będziemy w stanie skierować życia na pożądane przez nas tory. Liczy się nie to co sobie postanowimy, ale co zrobimy w tym kierunku.
Zacznij od czegoś drobnego! Większość z nas próbuje od razu postawić swoje życie na głowie. Jeśli masz problem z samodyscypliną dodaj do swojego planu dnia jedną małą rzecz, którą będzie łatwo osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz popracować nad swoją dietą zaplanuj, że do każdego posiłku wypijesz dużą szklankę wody. Jeśli zaczniesz pracować nad małymi zmianami, te wielkie przyjdą łatwiej.

Zasada jednej minuty! Nie musi być to konkretnie 60 sekund, możesz ustanowić sobie jakikolwiek interwał czasowy (byle nie za długi!). Od momentu pomyślenia o danej czynności musisz zacząć coś robić w tym kierunku w założonym przez Ciebie czasie. Jeśli wieczorem przejdzie Ci przez myśl, że przydało by się posprzątać. Musisz zacząć działać w ciągu np. 60 sekund.

Łącz nawyki! Jeśli już masz jakiś nawyk i coś robisz o określonej porze dnia. Dodaj do niego coś nowego. Najłatwiej będzie połączyć coś ze śniadaniem. Np. rozpisz sobie na kartce plan działania na ten dzień albo idź na krótki spacer od razu jak skończysz jeść.

Zapisuj swoje sukcesy. Jeśli np. chcesz trenować nanieś w kalendarzu każdy zaplanowany trening. Kiedy skończysz zaznacz to sobie. Co dziennie będziesz widział postępy w swoim działaniu. Znacząco ułatwi Ci to utrzymanie dyscypliny.

Konkrety! Jeśli czegoś chcesz musisz nie tylko skupić się na rezultacie. Dokładnie zaplanuj sobie co, jakimi środkami i w jakim czasie chcesz osiągnąć. Ogólnikowe i chaotyczne podejście do sprawy bardzo utrudni Ci utrzymanie dyscypliny podczas realizacji Twojego celu.

Czy jesteś zdyscyplinowany? Jakie masz swojej sposoby, aby trzymać się postanowień? Koniecznie daj znać w komentarzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat zapraszam na nasz kanał na YouTube!

MateuszJak poprawić samodyscyplinę?

Dodaj komentarz

Komentarze 3

  1. Ewa

    Duzo spraw na glowie utrudnia dyscypline,dlatego zrobilam liste wszystkich spraw i co sie okazalo ,ze 80% jest nie potrzebna.Teraz mam pare tylko spraw i powoli dyscyplina sie udaje .Nie mowie ,ze jest super lecz w 50%lepiej tak wiec postep jest.

  2. Maciej

    Niestety ciągle muszę walczyć ze sobą w kwestii samodyscypliny. Ogólnie mam wrażenie, że problem może wiązać się ze zbyt dużą ilością spraw, tematów, obowiązków i zobowiązań, które mam. Raz zrobiona zaległość później się nawarstwia i :-)w pewnym momencie staje się tego za dużo. I wtedy trochę traci się koncentrację. Przynajmniej w moim przypadku tak jest ale staram się z tym cały czas walczyć. Twój artykuł (jak również inne) pomaga mi w pracy nad sobą . Wielkie dzięki! :-)