Jak oceniać samego siebie.

Jak oceniać samego siebie. BLOG

Kiedy ktoś prosi nas o ocenę tego, co zrobił przychodzi nam to bardzo łatwo. Dzięki temu, że patrzymy z boku, możemy łatwiej zaopiniować coś i dać jakieś konkretne rady. Kiedy musimy poddać ocenę samych siebie czy to co zrobiliśmy nie przychodzi nam to łatwo. Dzieje się tak ponieważ realne spojrzenie na samego siebie jest niezwykle trudne. Najczęściej przy ocenie samych siebie ludzie popadają ze skrajności w skrajność. Bardzo często dewaluujemy to co dosięgliśmy czy jak wartościową osobą jesteśmy.

Poproś zaufane osoby o zdanie! To jest najprostszy sposób. Jeśli masz w swoim otoczeniu ludzi, którym na Tobie naprawdę zależy. Poproś ich o szczerą opinię na temat Twojej osoby. Co ich zdaniem jest Twoją mocną stroną. Nie bój się także poprosić o podanie Twoich słabości. Nie podchodź do tego emocjonalnie. Postaraj się ocenić to co usłyszysz na spokojnie. Jeśli poznasz swoje słabsze strony będziesz mógł nad nimi pracować. Wyjdzie Ci to tylko na dobre.

Analizuj swoje własne osiągnięcia! Kiedy podejmujesz jakąś ważną decyzję zapisz sobie na kartce jakich spodziewasz się skutków i w jakim czasie. W ten sposób zbudujesz sobie bank wiedzy, które Twoje działania są naprawdę skuteczna, a które nie. Pamiętaj aby być bardzo dokładnym. Np Zainwestowałem na giełdzie w spółę X spodziewam się 12% zysku w przeciągu 6 miesięcy.

Nie ufaj samemu sobie! Kiedyś zwiedzałem wystawę o Wielkim Zderzaczu Hadronów. Naukowcy, którzy tam pracują robią niesamowite rzeczy i rozszerzają naszą wiedzę o otaczającym świecie. Jeden z pracujących tam fizyków opowiadał o badaniach nad którymi pracował od lat. W pewnym momencie dziennikarz zadał mu pytanie: „A co jeśli Pan się myli?” Na to naukowiec rozpromienił się i odpowiedział, że było by to cudowne ponieważ musiał być zrobić wszystkie badania ponowie. Nie bój się kwestionować tego, co masz za pewnik. Przeanalizuj swoje przekonania i postaraj się poddać je wątpliwościom. Dzięki temu dużo lepiej poznasz siebie samego.

Określ cel w życiu! Jeśli chcesz się obiektywnie ocenić musisz mieć jakąś skale do tego. Król strzelców polskiej ligi w piłce nożnej będzie gwiazdą w porównaniu do innych piłkarzy Ekstraklasy. Ale będzie w ogóle nieznany w porwaniu do Cristiano Ronaldo. Dopiero punkt odniesienia pozwoli Ci realnie spojrzeć na samego siebie. Oczywiście możesz dodawać nowe czy rozwijać cele które już sobie postawiłeś.

Napisz listę 10 rzeczy które musisz zrobić przed śmiercią. Zastanowienie się nad tym pozwoli Ci lepiej poznać siebie samego. Czego tak naprawdę oczekujesz od życia. Postaraj się określić w czasie kiedy osiągniesz każdy z tych punktów. Postaraj się aby jedna z wybranych przez Ciebie rzeczy była do osiągnięcia w bardzo krótkim czasie.

Jak Ty patrzysz na samego siebie? Masz jakiś sposób dzięki, któremu potrafisz spojrzeć na siebie obiektywnie? Koniecznie daj znać w komentarzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat zapraszam na nasz kanał na YouTube!

MateuszJak oceniać samego siebie.

Dodaj komentarz