Jak oceniać samego siebie.

Kiedy ktoś prosi nas o ocenę tego, co zrobił przychodzi nam to bardzo łatwo. Dzięki temu, że patrzymy z boku, możemy łatwiej zaopiniować coś i dać jakieś konkretne rady. Kiedy musimy poddać ocenę samych siebie czy to co zrobiliśmy nie przychodzi nam to łatwo. Dzieje się tak ponieważ realne spojrzenie na samego siebie jest niezwykle trudne. Najczęściej przy ocenie samych siebie ludzie popadają ze skrajności w skrajność. Bardzo często dewaluujemy to co dosięgliśmy czy jak wartościową osobą jesteśmy.

Poproś zaufane osoby o zdanie! To jest najprostszy sposób. Jeśli masz w swoim otoczeniu ludzi, którym na Tobie naprawdę zależy. Poproś ich o szczerą opinię na temat Twojej osoby. Co ich zdaniem jest Twoją mocną stroną. Nie bój się także poprosić o podanie Twoich słabości. Nie podchodź do tego emocjonalnie. Postaraj się ocenić to co usłyszysz na spokojnie. Jeśli poznasz swoje słabsze strony będziesz mógł nad nimi pracować. Wyjdzie Ci to tylko na dobre.

Analizuj swoje własne osiągnięcia! Kiedy podejmujesz jakąś ważną decyzję zapisz sobie na kartce jakich spodziewasz się skutków i w jakim czasie. W ten sposób zbudujesz sobie bank wiedzy, które Twoje działania są naprawdę skuteczna, a które nie. Pamiętaj aby być bardzo dokładnym. Np Zainwestowałem na giełdzie w spółę X spodziewam się 12% zysku w przeciągu 6 miesięcy.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Nie ufaj samemu sobie! Kiedyś zwiedzałem wystawę o Wielkim Zderzaczu Hadronów. Naukowcy, którzy tam pracują robią niesamowite rzeczy i rozszerzają naszą wiedzę o otaczającym świecie. Jeden z pracujących tam fizyków opowiadał o badaniach nad którymi pracował od lat. W pewnym momencie dziennikarz zadał mu pytanie: „A co jeśli Pan się myli?” Na to naukowiec rozpromienił się i odpowiedział, że było by to cudowne ponieważ musiał być zrobić wszystkie badania ponowie. Nie bój się kwestionować tego, co masz za pewnik. Przeanalizuj swoje przekonania i postaraj się poddać je wątpliwościom. Dzięki temu dużo lepiej poznasz siebie samego.

Określ cel w życiu! Jeśli chcesz się obiektywnie ocenić musisz mieć jakąś skale do tego. Król strzelców polskiej ligi w piłce nożnej będzie gwiazdą w porównaniu do innych piłkarzy Ekstraklasy. Ale będzie w ogóle nieznany w porwaniu do Cristiano Ronaldo. Dopiero punkt odniesienia pozwoli Ci realnie spojrzeć na samego siebie. Oczywiście możesz dodawać nowe czy rozwijać cele które już sobie postawiłeś.

Napisz listę 10 rzeczy które musisz zrobić przed śmiercią. Zastanowienie się nad tym pozwoli Ci lepiej poznać siebie samego. Czego tak naprawdę oczekujesz od życia. Postaraj się określić w czasie kiedy osiągniesz każdy z tych punktów. Postaraj się aby jedna z wybranych przez Ciebie rzeczy była do osiągnięcia w bardzo krótkim czasie.

Jak Ty patrzysz na samego siebie? Masz jakiś sposób dzięki, któremu potrafisz spojrzeć na siebie obiektywnie? Koniecznie daj znać w komentarzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat zapraszam na nasz kanał na YouTube!

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz

Komentarze 1

 1. Dzięki za Twoje wpisy, wspaniałe filmiki, które bardzo dużo wniosły do mojego życia, pomogły mi zrozumieć i poukładać pewne sprawy. Były dla mnie i nadal są bardzo pomocne . Dały mi nawet więcej niż psychoterapia.
  Chciałabym również prosić o wpis lub krótki filmik na temat przekonań, co prawda poruszasz ten temat, ale kwestia przekonań jest tak ogromnie ważna, że można o nich mówić i mówić 😉

  Ja sama jako DDA musiałam poradzić sobie z wieloma przekonaniami, i to przez nie przewegetowałam 25 lat mojego życia.
  Z większością uporałam się i prawie wyszłam na prostą, natomiast zostało mi jedno którego nie mogę się pozbyć.
  Jest to przekonanie o tym, że nie może mi być za dobrze. Jeśli będzie za dobrze, to na pewno stanie się coś złego np zachoruje, umrę, zbankrutuje, kogoś bliskiego spotka nieszczęście 😉
  Związane jest to z moją mamą alkoholiczką. W rodzinnym domu po chwilach szczęści i radości, zawsze następowało coś złego. To przekonanie jest tak bardzo we mnie wryte, mimo mojej świadomości iż jest irracjonalne, niestety nie potrafię się go pozbyć. Oczywiście powoduje to iż sabotuje swój sukces.
  Otworzyłam firmę i rozwijam ją w tempie żółwim. Jak w firmie idzie dobrze, to zaniedbuje własne życie osobiste, zdrowie.

  Myślę, że wiele osób ma bardzo podobnie z przekonaniami, a większość nie jest nawet tego świadomym. Ja przez lata nie zdawałam sobie sprawy, dlaczego nic mi nie wychodzi, lub wiedzie się dobrze tylko w jednej sferze . Teraz już wiem, a mimo tego uporać się z tym jest niezwykle trudno. Ja wciąż pracuje.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂