Czy warto chodzić na szkolenia rozwoju osobistego?

Wraz z rozwojem tematyki rozwoju osobistego w Polsce pojawia się mnóstwo głosów za i przeciw. Myślę, że w tym artykule uda mi się zwrócić Twoją uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów optymalnego wykorzystania tego typu szkoleń

Jak zacząłem się rozwijać?

Początki mojej nauki sięgają ostatniego przełomu tysiącleci, gdy jeszcze w Polsce słowo motywacja wywoływało śmiech, a rozwój kojarzony był jedynie z małymi dziećmi albo ekonomią. Na własną rękę sprowadzałem książki z dalekiego zachodu, gdyż wiedziałem, że to najlepsza inwestycja w moim życiu. Od tego czasu przeżyłem dziesiątki szkoleń, przeczytałem kilkaset książek i odsłuchałem WSZYSTKIE audiobooki, jakie chyba pojawiły się kiedykolwiek na świecie z tej tematyki.

Co dają Ci książki, szkolenia i audiobooki motywacyjne?

W szkołach uczą nas o tym, jak rozmnażają się pantofelki, jaką siłę przyłożyć do bloczka, aby się poruszył, czy też wszystkie dane na temat wydobycia węgla pod Będzinem. Nikt nie uczy nas jednak jak żyć… Większość ludzi czerpie więc tą wiedzę od rodziny, z telewizji, czy z podwórka. Potem człowiek trafia do realnego, dorosłego życia i dziwi się, że kobiety nie reagują na zaloty niczym księżniczki Disneya, a faceci pierdzą na kanapie w samych gaciach, popijając piwko zamiast być wspaniałymi Don Juanami…

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi rozwój osobisty, który uczy tego, jak żyć – pozwala poznać jak myślimy, dlaczego podejmujemy dane decyzje i kojarzy konkretne akcje z konkretnymi rezultatami. Pozwala również rozbudować inteligencję finansową, emocjonalną, otwiera nam oczy na otaczający świat i zmusza do ulepszania własnego życia.

Co dzieje się z człowiekiem po szkoleniu?

Dlaczego zatem jest tak, że po przeczytaniu książki o finansach dalej toniesz w długach? Dlaczego jest tak, że po tym wspaniałym 3-dniowym szkoleniu znów po 2 tygodniach Twoje życia wróciło do pierwotnego stanu? Dlaczego rzucasz palenie, zdrowo żyjesz, pracujesz nad sobą a potem to gdzieś zanika i znów życie jest takie samo?

Kilkudniowe szkolenie czy przeczytana książka mogą dać Ci wartościową wiedzę – co więcej zmusić Cię do działania. Dają Ci czasem nawet potężnego kopniaka energetycznego – ale nie zmienią Ciebie. To Ty musisz sam dokonać tej zmiany – sam musisz zacząć pracować nad sobą. W Tobie leży odpowiedzialność za Twoje życie – wiele osób liczy jednak na to, że trener pstryknie palcem i uzdrowi jego wszystkie elementy…

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Kopniak motywacyjny po szkoleniach często traci swoją moc po 7-14 dniach, gdyż aby nowe nawyki (zwłaszcza te dotyczące Twojego myślenia i działania) potrzebują dłuższego czasu na zadomowienie się w Twojej głowie niż kilka dni. Według badań człowiek potrzebuje minimum 21 dni (a przeważnie 30-60), aby wyrobić w sobie nowy nawyk. Musisz codziennie na nowo wydeptywać ścieżki swojego myślenia, aby stało się ono automatyczne.

Dlatego właśnie stworzyliśmy z Jankiem projekt Wyzwanie90dni®, który trwa 3 pełne miesiące codziennego szkolenia. Wiedzieliśmy, że ludzie szkolą się, czytają książki a potem nie wykorzystują tej wiedzy w praktyce. Chcieliśmy stworzyć coś, co pozwoli na trwałą i pewną zmianę – osiągnięcie określonego rezultatu a nie tylko krótkotrwałą bombę motywacyjną.

Jak wybrać dobre szkolenia z zakresu rozwoju osobistego?

Kiedyś Anhtony Robbins powiedział: “Jeśli czytam najnędzniejszą książkę lub jestem na najsłabszym szkoleniu – to i tak doceniam je, jeśli potrafię wyciągnąć z nich chociaż jedną wartościową rzecz, która polepszy moje życie”. Wiesz, od momentu, kiedy usłyszałem to zdanie zacząłem doceniać nawet te średniej, jakości szkolenia… Jak jednak uniknąć wydawania pieniędzy w ciemno i straty czasu?

Jeśli zastanawiasz się nad danym kursem – zadzwoń do trenera, które je prowadzi. Większość szanujących się firm szkoleniowych może zaoferować Ci krótką konsultację telefoniczną, gdzie zobaczysz, czy ich wiedza przyda się w Twoim życiu. Możesz też przeczytać książkę autora – przeważnie będzie to wydatek 30-45zł i da Ci od razu pogląd, na jakość wiedzy i umiejętność jej przekazywania przez trenera. Dzięki tym dwóm sposobom zerowym lub bardzo małym nakładem finansowym możesz sam wyrobić sobie zdanie o danym szkoleniowcu.

Odpuść sobie czytanie w intrenecie na ten temat. Jest tam mnóstwo bajkopisarzy i jeszcze więcej marketingowców, których zadaniem jest promowanie własnych produktów i oczernianie konkurencji. Nie znajdziesz tam nigdy wiarygodnych informacji, a bez sensu być ofiarą manipulacji. Myśl po swojemu, oceniaj po swojemu i działaj po swojemu!

Krzysztof Król

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz

Komentarze 1

  1. Ciężko znaleźć coś sensownego z tej dziedziny niestety. Ogólnie to szkolenia rozwoju osobistego są na wsb.pl, ale nie miałam niestety okazji skorzystać. Natomiast mam już za sobą kilka książek z tej tematyki i mogę zdecydowanie potwierdzić, że warto. Zwłaszcza dla osób o niskim poczuciu wartości i słabo zorganizowanych, takich jak ja 😀