Anthony Robbins – Historia od zera do bohatera milionów

Anthony Robbins to jeden z moich mentorów i jedna z osób, które miały kolosalny wpływ na moje życie. Tony to najłynniejszy na świecie trener rozwoju osobistego – poznaj jego historię, jak od zera doszedł do jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów na świecie!

Dzieciństwo

Anthony John Mohorovic przyszedł na świat 29 lutego 1960, w północnym Hollywood. Będąc małym dzieckiem, interesował się światem – a jego matka Nikki była jego pierwszym nauczycielem. Gdy nie mogła znaleźć jakiejś informacji – czytała mu encyklopedię.tony-robbins-dziecinstwo

Jego dzieciństwo było spokojne, aż do pewnego dnia, gdy w wieku 6 lat rodzice oznajmili mu, że się rozwiodą. Usłyszał wtedy najokropniejsze pytanie, jakie dziecko może usłyszeć: “Chcesz zostać z ojcem, czy z matką?”. Jako 6-latek wybrał, że zostanie ze swoim ojcem, podczas gdy jego brat Marcus i siostra Tara zostali z matką.

Dwa lata później jego matka ożeniła się ponownie z Artem Williamsem i zapragnęła odzyskać Tony`ego – ojciec zgodził się na to. Przeniósł się wtedy do ich domu w mieście Glendora, w Californii. W tym czasie był idealnym dzieckiem – pomagał rodzicom w domu, bardzo dobrze radził sobie również w szkole. Nowy związek jego matki nie wytrzymał próby czasu i po kilku latach wzięła ona ślub po raz trzeci – z trzecioligowym graczem w baseball Jimem Robbinsem.

W Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia ma wagę naszej wigilii. Tonny pamięta, gdy w wieku trzynastu lat byli tak biedni, że nie mieli pieniędzy na jedzenie i jedna z organizacji pozarządowych zostawiła kosz z jedzeniem przed ich drzwiami. Ojczym Jim, który w tym czasie próbował swoich sił w sprzedaży nie chciał go przyjąć – uważał, że uwłacza to jego godności. Tony wtedy postanowił, że pewnego dnia osiągnie tak duży sukces, że będzie mógł w ten sposób pomagać innym. Spełnił swoją obietnicę już 20 lat później…

Tony, jako że był bardzo blisko ze swoim ojczymem w tym czasie zmienił swoje nazwisko na Robbins. W tym czasie jego marzeniem było zostać baseballistą – po kilku porażkach przekwalifikował swoje cele na zostanie dziennikarzem sportowym.

Mimo, że był w tym czasie jeszcze dzieciakiem, to już myślał w większych kategoriach niż rówieśnicy. Zamiast robić wywiady ze szkolnymi sportowcami – poprosił swoją (w tym czasie) atrakcyjną mamę i uderzył do największych gwiazd, które mieszkały w okolicy. Pomysł ten tak dobrze wypadł, że jego artykuł został przedrukowany w LA Times.

To wydarzenie poskutkowało, że lokalna gazeta zaprosiła go do współpracy, a kilka miesięcy później był już w TV.

Problemy w domu

Sukcesy Tonny`ego spowodowały poczucie braku kontroli nad synem u jego matki. Kazała mu ona zrezygnować z jego nowego hobby i zająć się domem. Tony w tym czasie chciał jak najlepiej dla rodziny i przystał na jej żądania.tony-robbins-problemy-w-domu

W tym czasie jego wzrost zaczął szaleć – zaledwie w ciągu roku urósł o 25cm, osiągając potężne jak na swój wiek 200 centymetrów. Nie tylko zmieniło to jego wygląd, ale również wpłynęło potężnie na poczucie pewności siebie. Został prezydentem samorządu swojej szkoły, zyskując uznanie innych i mnóstwo dodatkowych zajęć.

“Zacząłem wyrabiać w tym czasie swoją samoocenę i rozumieć, co chcę robić samemu,” mówi Tony, “nie przesiadywałem już cały czas w swoim domu i nie zajmowałem się wszystkim o co matka mnie prosiła. Zacząłem coraz częściej wspominać o przeprowadzeniu się do colleg`u. Wtedy zaczęła zachowywać się nie fair w stosunku do mnie.”

Konflikt między nim a matką przybierał na sile. W wigilię 1977 roku był już gotowy – wyprowadził się z domu w wieku 17 lat. Znalazł nocleg u kumpla i zatrudnił się jako nocny sprzątacz u swojego wujka. Taki styl życia nie miał jednak dobrego wpływu na jego naukę i po kilku miesiącach musiał rzucić szkołę, aby móc się utrzymać.

Życie na własną rękę

Po krótkim poszukiwaniu lepszego zajęcia trafił na ogłoszenie, gdzie mógł zostać sprzedawcą płyt za 500$ tygodniowo. Na ten czas była to potężna suma. Tony-Robbins-zycie-na-wlasna-rekeCzuł się na siłach spróbować i wiedział, że już ma dar przekonywania innych, potrzebny do zostania sprzedawcą.

W ciągu kilku miesięcy zaczął zarabiać tak dobrze, że stać go było na utrzymanie nie tylko siebie, ale również wynajęcie swojego mieszkania. Poznał wtedy Liz Acostę i bardzo szybko zaczął z nią chodzić.

Życie Tony`ego jednak nie miało szans na utrzymanie stabilności przez dłuższy czas. Pewnego dnia, jeden z klientów powiedział mu: “z takimi umiejętnościami przekonywania ludzi – z możliwością przekonania każdego do wszystkiego – możesz zmienić życie wielu ludzi”. Te słowa stały się nasionkiem, które zaczęło kiełkować w głowie Tony`ego i wkrótce miało zadecydować o całym jego przyszłym życiu.

Początki kontaktu z rozwojem osobistym

W latach 70`tych California stała się Mekką uduchowienia i rozwoju osobistego. tony-robbins-poczatki-kontaktu-z-rozwojem-osobistymPrzykładem ludzi podążających tą ścieżką był Steve Jobs.

Pewnego dnia Tony został zaproszony na darmowe szkolenie Jima Rohna – w tym czasie jednego z najpopularniejszych coachów. Po wykładzie był tak mocno zachwycony tą wiedzą, że zapytał Jim`a czy może zacząć dla niego pracować. Zaczął sprzedawać szkolenia Jima Rohna na kasetach do firm w całym Los Angeles.

Bardzo szybko okazało się, że talent do sprzedaży Anthony Robbsinsa był ponadprzeciętny – zaczął on zarabiać potężne 3000 dolarów miesięcznie, skończył szkołę i również wznowił kontakty ze swoją rodziną. W wieku 19 lat jego zarobki wzrosły do 10.000 dolarów miesięcznie, co na lata 70-te było już niemałą fortuną.

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Upadek Anthony Robbins’a

Sukces w tak młodym wieku dla jednych jest szansą, dla innych zbawieniem. Niestety tych pierwszych jest więcej – i Tony również do nich należał. Stał się arogancki, zaczął sam sabotować swoje wyniki – był chamski dla współpracowników, uważał że znajomi mu zazdroszczą wszystkiego. Jego związek rozpadł się, przyjaciele odwrócili się od niego, a on sam popadł w depresję i obżarstwo.

W ciągu 2 miesięcy przytył prawie 20kg i musiał przeprowadzić się do 30-metrowego mikro-mieszkania, na które nawet nie było go stać! – tak ciasnego, że naczynia musiał myć we własnej wannie. W takim letargu spędził kilka miesięcy, oglądając telenowele i obżerając się syfem.

Powstanie

Zawsze powtarzam, że człowiek podejmuje najlepsze decyzje w najtrudniejszych momentach swojego życia. Czasem musimy dostać porządnie w kość, aby wreszcie zdobyć się na zmianę. Tak też było w przypadku Tony`ego. Kiedy stoczył się na sam dół – bez dziewczyny, bez pieniędzy, z dużą nadwagą, bez pracy – musiał sięgnąć dna. tony-robbins-2Człowiek, który sięga samego dnia wbrew pozorom jest w lepszej sytuacji niż ten, który tonie, gdyż ma od czego się odbić.  Dla tego ten moment był błogosławieństwem – już wkrótce miał bowiem zdecydować o życiu nie tylko jego, ale milionów ludzi na całym świecie.

Pewnego wieczoru, gdy Tony siedział przy świeczkach (gdyż odcięli mu prąd) coś w nim pękło – osiągnął sam dół i wreszcie jego umysł powiedział “dość!”. Wybiegł wtedy na plażę z kawałkiem “Barracuda” w swoim walkmenie i postanowił, że się nie zatrzyma! Biegł przez kilka godzin, myśląc o swoim życiu, o tym co się stało, że z bohatera mediów stał się największym nieudacznikiem, jakiego widział świat… W tym momencie coś w nim pękło – wrócił do domu i zaczął zapisywać swoje cele, zaczął zapisywać standardy, których już nigdy w życiu nie złamie. To był ten dzień w życiu, gdy odbił się od samego dnia – już mogło tylko być lepiej!

To było dla niego jak odkrycie Matrixa – w tym momencie miał wiedzę, miał swoje historie, więc mógł je opakować w produkty i zacząć sprzedawać ludziom. Niczym Jim Rohn, młody Tony zaczął organizować szkolenia, reklamować się w telewizji i wydawać swoje pierwsze kasety audio.

tony-robbins-powstanieWiedza, którą przekazywał innym ludziom mogła wydawać się prosta – ale właśnie ta prostota sprawiła, że potrafił dotrzeć praktycznie do każdego. Jego publiczność rosła  z roku na rok – doszedł do momentu, gdy praktycznie każdy dzień w roku był wypełniony szkoleniem. W 1987 roku wydał pierwszą książkę “Unlimited Power”, która stała się światowym bestsellerem.

Dzieci i związki

Tony zawsze chciał mieć sporo dzieci – planował 4 i miał już jednego nieślubnego syna z byłą dziewczyną. W wieku 24 lat poznał jednak dużo starszą od siebie Becky Jenkins i bardzo szybko wzięli ślub. Ten krok sprawił, że Tony stał się ojczymem dla jej trójki dzieci – 17-letniego syna, 11-letniej córki i 5-letniego syna. W 2 lata po ślubie Tony`emu urodził się syn Jairek (w wyniku romansu z jego byłą dziewczyną Liz Acostą).

Jego małżeństwo przetrwało 14 lat, aż do roku 2001. Jako powód rozstania Tony wskazuje różnice w postrzeganiu świata i wartości przez jego i żonę Becky.

Nie sądzisz jednak, że Tony pozostał sam? Kilka miesięcy później Tony na jednym ze szkoleń poznał Bonnie Hauprey, początkującą aktorkę – tak, to ta blondynka, którą możesz zobaczyć zawsze u jego boku na szkoleniach. Po ślubie zmieniła ona swoje imię i nazwisko na Sage Robbins.

Dzisiaj Tony dzieli swój czas między 4 domy, w różnych częściach świata. Prowadzi szkolenia “Unleash The Power Within” (uwolnij moc w sobie), oraz prywatne coachingi dla najbogatszych ludzi świata.

Finał

Tony Robbins jest jednym z najbardziej szanowanych przeze mnie trenerów i autorów. Tym, co lubię w rozwoju osobistym jest fakt, że praktycznie wszystkie książki są do siebie podobne – jest to jednak świadectwem tego, że ta wiedza po prostu działa! Napoleon Hill, Dale Carnagie, Tony Robbins, Brian Tracy, Janek Gajos czy ja sam – wszyscy przekazujemy podobną wiedzę – każdy jednak robi to na swój sposób. Jesteśmy nauczycielami i naszą misją życiową jest nauczyć “jak żyć” jak największą ilość osób.

Życie Anthony Robbins`a pokazuje, że można osiągnąć wielki sukces praktycznie od zera, popełniając na swojej drodze czasem kolosalne błędy – jeśli jednak znasz swój cel, to nie ma takiej siły, która mogłaby Cię powstrzymać!

 

Krzysztof Król

 

 

 

 

Podejmij wyzwanie 90 dni już dzisiaj! Zacznij realizować program ZA DARMO! Zapisz się tutaj:

UWAGA: Możesz rozpocząć wyzwanie 90 dni zupełnie za darmo. Otrzymasz od nas pierwsze 3 dni programu i dołączysz do społeczności ludzi sukcesu już dzisiaj! Podejmij decyzję – Zaufaj nam i zmień swoje życie!

Dodaj komentarz

Komentarze 5